Bloog Wirtualna Polska
Są 1 270 132 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Dieta suki

niedziela, 20 stycznia 2008 11:09
Skocz do komentarzy

 

 

Dieta suki w ciąży

Ciąża suki trwa średnio 2 miesiące ok. 63 dni. Okres ten możemy podzielić na okres do 5 tygodnia,w którym u suk w dobrej kondycji i dobrze odżywionych nie zwiększamy energii i białka. Karmimy na poziomie bytowym. Zwiększamy natomiast udział wit. A i E witaminy z grupy B ze szczególnym uwzględnieniem wit. B1, której niedobór prowadzi do niepłodności, i B12 bo ona odpowiada za masę urodzeniową osesków.Wit A wpływa na czynność jajnika.Należy ją podawać bezpośrednio przed kryciem i po nim oraz przez cala ciążę. Niedobór może spowodować anomalie rozwojowe płodu.Witamina E działa jako antyutleniacz i utrzymuje stabilizację błon komórkowych chroni płody przed resorpcją. Chemiczna nazwa tej witaminy to tokoferole [wywodzi się z greckiego słowa znaczącego ''wydawać na świat potomstwo ‘‘.

Bardzo duże znaczenie, o czym często zapominamy ma kw. foliowy Odpowiada on za prawidłowość budowy DNA, co zapobiega w pewnym stopniu występowaniu wad u ludzi udowodniono ze niedobory są  przyczyną rozszczepów podniebienia.

Istotnym jest zabezpieczenie odpowiedniego poziomu Ca, P ,Zn,Fe i pozostałych makro i mikroelementów.Nie należy przesadnie suplementować Ca gdyż jego nadmiar może być przyczyna pierwotnej atonii porodowej macicy,a niedobór może być przyczyn± tężyczki u suki po porodzie. Od 5 tygodnia ciąży następuje intensywny wzrost płodów tym okresie żywieniowym koniecznie jest zwiększenie zawartości w karmie energii i białka strawnego. Zapotrzebowanie jest około dwukrotnie większe niż zapotrzebowanie bytowe. Zapotrzebowanie na energię wynosi ok. 0,15 MJ/kg masy ciała suki a na białko strawne od 6,0 g do 7,5g na kg masy ciała w zależności od wielkości suki.

 W systemie żywienia suki do woli należy raczej zmienić rodzaj karmy na bardziej energetyczna i białkowa niż zwiększać dawkę karmy używanej dotychczas..Przeładowanie objętościowe przewodu pokarmowego suki ciężarnej jest niewskazane ze względu na rozwijające się intensywnie płody,które zajmuj± dużo miejsca w jamie brzusznej. Suka ciężarna zwiększa swoją masę ciała od 15 do 25 % do porodu. Dobrze jest wiedzieć w tym okresie czy jest suka naprawdę ciężarna, bo u suk nieciężarnych apetyt w tym okresie tez wzrasta Związane jest to z cyklem hormonalnym i często prowadzi do niepotrzebnej otyłości suki i może być przyczyna obfitych laktomanii. U suki ciężarnej prowadzonej przez lekarza można stwierdzić czy podaż białka jest odpowiednia poprzez określenie jego poziomu w surowicy krwi. Jego poziom powinien przekraczać 55g/l w przypadku niższego poziomu mogą wystąpić poważne anomalie płodów.

LAKTACJA

 Okres laktacji trwa u suki od porodu do ok. 6-7 tygodni po urodzeniu szczeniąt. Dziennie suka średnio wydziela mleko na poziomie ok.3,5 % masy ciała np. suka dużej rasy produkuje ok. 3litrów mleka dziennie. Największa produkcja jest między 3 a 4 tygodniem laktacji.Stanowi to nawet 4% masy ciała karmiącej.W okresie laktacji zapotrzebowanie na energie i białko jest bardzo duże.Zależy ono od masy suki, liczby urodzonych i odchowywanych szczeniąt oraz ich masy i tempa przyrostów.Zapotrzebowanie to wzrasta w porównaniu z zapotrzebowaniem bytowym W pierwszym tygodniu karmienia ok. 50%,w drugim już dwukrotnie,w trzecim dochodzi do czterokrotnego w stosunku do zapotrzebowania bytowego. Karma w tym okresie powinna zawierać najwięcej energii i łatwo strawnego białka. Podczas laktacji wzrasta ogromnie zapotrzebowanie na wodę. Jest to spowodowane objętości produkowanego mleka.

Suka karmiąca musi mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody. Podczas laktacji należy zwiększyć liczbę posiłków i zaleca się podawanie o określonych porach ,gdyż zwierzęta szybko się przyzwyczajają. W przypadku wczesnego odsadzenia szczeniąt, suki produkujące mleko żywimy sposobem fazowym: dzień przed odsadzeniem głodzimy sukę, w dniu odsadzenia dajemy 25% dawki bytowej .

W następnym dniu 50% dawki bytowej.

W trzecim 75% i przechodzimy do karmienia bytowego na stale . W przypadku późnego odsadzania ilość karmy zmniejszamy sukcesywnie.

Tradycyjne żywienie szczeniąt

Karmienie szczeniąt zaczyna się w okresie odłączenia od matki. Odłączenie odbywa się w sposób naturalny, gdy szczenię osiągnie wiek 3-4 tygodnie . W tym wieku większość zwierząt jest już w stanie samodzielnie pobierać pokarm podawany w miseczce. Jednakże trzeba dopilnować, aby zjadły go szczenięta, a nie suka . Chętnie pobierają miękkie i wilgotne pokarmy, które są łatwe do trawienia. Szczenięta najchętniej zjadają rozdrobnione i posiekane pokarmy. Miot powinien być karmiony z kilku misek. Na okres odsądzenia najlepsze są produkty lekkostrawne, o dużej koncentracji składników pokarmowych i energii.

Bardzo młode szczenięta lubią pokarmy puszkowane, natomiast sucha karma musi być namoczona w mleku lub w wodzie, gdyż jest mato smakowita dla osesków . Zestawiając pokarm dla młodego psa trzeba pamiętać, że młody, rosnący i rozwijający się organizm wymaga szczególnie dużo białka i składników mineralnych do budowy swoich tkanek. Jeżeli w tym okresie nie zostaną zaspokojone jego potrzeby, to później nie uda się już tych braków nadrobić. Jedzenie musi być urozmaicone i powinno składać się z 2 części mięsa i 1 części pokarmu roślinnego. W pierwszych tygodniach można podawać psu matą ilość mleka, najlepiej rano na śniadanie, z sucharkami lub bułką . Ze względu na dużą rozpiętość masy ciała i różny wiek, w jakim psy dochodzą do swojej kondycji dorosłej masy, okresy zmian w częstotliwości karmienia i ilości pokarmu będą zależały od rasy psa . Ażeby nie przeciążyć przewodu pokarmowego jednorazowo zbyt dużą ilością pożywienia - początkowo szczeniaka karmi się 4 razy dziennie.

Od piątego tygodnia życia można już żywić 3 razy dziennie. Po ukończeniu przez niego roku - zupełnie wystarcza 2-krotne dzienne żywienie .

Podczas pierwszych 6-8 miesięcy życia szczenięta rosną i zużywają pokarm w zadziwiająco szybkim tempie. Psom ras szybko rosnących pokarm powinien być podawany do woli, aby szczenię mogło pokryć całe zapotrzebowanie gwałtownie rosnącego organizmu. Jeżeli to zapotrzebowanie nie zostanie w pełni zaspokojone, konsekwencje - początkowo nieuchwytne - ujawnią się później .

Rasy małe i miniaturowe osiągają swoją dorosłą masę w wieku 6-9 miesięcy, podczas gdy rasy bardzo duże nie dojrzewają przed upływem 18-24 miesięcy .

Karmienie szczeniąt bez matki

Wychowanie opuszczonych szczeniąt jest szczególnie trudnym zadaniem. Matka szczeniąt nie musi umrzeć, aby pozbawić ich niezbędnego do życia pożywienia. Suka może odrzucić małe lub dawać za mato mleka. Wówczas nie należy podawać im pokarmu zastępującego mleka dla niemowląt, gdyż jest ono nieodpowiednie. Trzeba postarać się o pożywienie najbardziej zbliżone składem do mleka matki, najczęściej używa się mleka krowiego, mleka w proszku i specjalnych mieszanek mleko-zastępczych, które podajemy, co 2-3 godziny do wieku około 3 tygodni.

Jednakże najlepszą alternatywą w odchowie odrzuconych szczeniąt jest znalezienie innej suki, która będzie ogrywała rolę mamki .Częstość karmienia jest kwestią otwartą. Dawniej zalecano karmić 6 razy dziennie. Obecnie uważa się, że 3-4 razy na dzień w zupełności wystarczy. Należy pamiętać o tym, aby szczenięta pobrały od matki siarę (tj. mleko w ciągu 1 do 3 pierwszych dni po porodzie). Zawiera ona nie tylko potrzebne szczenięciu w tym okresie składniki pokarmowe, ale również ma właściwości przeczyszczające i posiada przeciwciała, niezbędne do zabezpieczenia młodego organizmu przed chorobami. Przeciwciała mogą być przyswojone przez szczenię tylko w pierwszych 24-36 godzinach jego życia. Jeżeli własna matka nie może zapewnić szczeniakom siary, należy dołożyć starań, aby otrzymały ją od innej suki, która w tym dniu urodziła szczenięta. Jeżeli nie znajdziemy zastępczej matki, to pozostaje karmienie sztuczne.

Stosowaną metodą sztucznego karmienia jest butelka ze smoczkiem. Dziura w smoczku musi być taka, aby mleko kapało z niej z szybkością 1 kropla na sekundę. Inaczej szczenię może się zachłysnąć .

Tradycyjne żywienie psów dorosłych

Zdrowy dorosły pies może być karmiony jedną karmą lub kombinacją różnych produktów Pies osiąga dojrzałość w momencie zakończenia wzrostu, a więc w wieku 1.5 roku. Dorosłemu psu wystarczy jednorazowe dzienne żywienie. Zazwyczaj podaje się jedzenie w południe. Należy podawać psu pożywienie specjalnie dla niego przygotowane. Od czasu do czasu można podać psu rano i wieczorem suchary. Bez szkody dla zdrowia może pies pościć jeden dzień w tygodniu. Tego dnia daje mu się jedynie czystą wodę i suchary. Bardzo ważne jest, aby zawsze o stałej porze żywić psa. Jeżeli żywi się psa jeden raz dziennie, pobrany pokarm zostaje dokładnie strawiony i wykorzystany. Psy dorosłe mogą dostawać jedzenie w porcjach: 1 część mięsa i 2 części pokarmu roślinnego .

Tradycyjne żywienie psów pracujących

Psy pracujące w okresie rozwoju powinny dostawać pokarm treściwy i pełnowartościowy .Pies pracujący jest tym zwierzęciem, które ma zróżnicowane i bardzo duże potrzeby energetyczne. Konieczna ilość dodatkowej energii zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Psy pracujące spełniają wiele funkcji: są przewodnikami niewidomych. ciągną zaprzęgi w rejonach polarnych czy polują. Najbardziej wydajne energetycznie są tłuszcze i rozpuszczalne węglowodany, dlatego głównym zadaniem diety przeznaczonej do wspomagania ciężkiej pracy Jest zapewnienie tych składników .Są wyraźne zalecenia, aby psom pracującym podawać pokarm 3 razy dziennie. Tym samym eliminuje się zjadanie zbyt dużej ilości na raz, co może doprowadzić do wystąpienia wymiotów, luźnych stolców czy ostrego rozszerzenia żołądka .Wszystkie pracujące psy powinny przed zajęciami otrzymywać maty posiłek, gdyż pełen żołądek nie sprzyja efektywnej pracy. Główny posiłek powinien zapewnić 2/3 dziennych potrzeb. Jeżeli w czasie pracy przewidziany jest odpoczynek, to należy podać w tym momencie mały posiłek, a właściwą porcję udostępnić psu po zakończeniu obowiązków .

 Tradycyjne żywienie psów chorych

 Chorobę pies zdradza osowiałością lub nadmierną ruchliwością, zmienionym wyrazem oczu, zmianą temperatury ciała (normalna 38-39'C), tętna (normalne 60-120 uderzeń, zależnie od wzrostu i wieku), brakiem apetytu, zaburzeniem w trawieniu, czasem zmienionym chodem, a nawet skomleniem i wymiotami . Pies chory nie może lub nie powinien (w zależności od rodzaju choroby) jeść niektórych składników lub rodzajów pokarmów.

Psy chore, których dieta powinna być poddana analizie i zmianom, podzielono na dwie grupy:

 a - psy, u których pokarm jest przyczyną chorób, tj. zwierzęta cierpiące na choroby żywieniowe,

b - psy, u których nastąpiły zmiany w funkcji narządów wewnętrznych i właściwa dieta ma za zadanie kompensowanie tych zmian.

Zwierzęta pierwszej grupy, to w większości psy dotknięte chorobami niedoborowymi na skutek długotrwałego żywienia pokarmem niepełnowartościowym, pozbawionym witamin, składników mineralnych lub pokarmem o złej jakości. Jeżeli dieta nie zostanie skorygowana, u zwierząt występują nieodwracalne zmiany .

 

 

 

  

Podziel się
oceń
1
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 16 października 2017 17:20

  Zgadzam się w pełni

  autor Ernesta

  blog: http://sympatia.blog.onet.pl/2013/12/11/po-wam-moje-zdjecie/

 • dodano: 10 czerwca 2013 6:02

  hej to prawda w wieku 3 tyg niektóre szczenięta już prubóją jeśc wiem bo sama wychowuje 12 szczeniąt i ledwo żyje przy tym :( rasa mojej suni to cocker spaniel też się naczytałam że ma by 7 piesków a urodziła 12 trzeba przeży wychowanie szczeniaków dopiero coś pisa o tym

  autor zmęczona

 • dodano: 27 września 2011 12:43

  Pati, nie dość, że wypisuje głupoty, to jeszcze ma problem z wypisywaniem ich po polsku... zainwestuj dziewczyno lepiej w naukę ortografii...

  autor loony_bee

  blog: nie

 • dodano: 31 marca 2011 20:02

  to prawda co tu piszą ? troche tak troche nie bo ciąża suki trwa 3 miesiące a gdy są w dobrej kondycji to są około paru tygodni ...gdy suka ma ogon do góry to znaczy ,że jeszcze nie czas na porud. a gdy ma ogon w duł to oznacza ,że niedlugo będzie porud....gdy jakiś człowiek ma na dwoże zabawki to pies dworny zanosi do swej budy-czyli ,że czeka na poród

  autor pati

  blog: tak

 • dodano: 27 kwietnia 2010 20:41

  nie wiem skąd wzięłaś te informacje ale nie pisz więcej takich bzdur!! Od kiedy szczenięta w wieku 3 tyg. są w stanie jeść stałe pokarmy??

  autor innna

 • dodano: 27 lutego 2010 21:07

  git! jesteś super thx;]

  autor :)ja

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 24 października 2017

Licznik odwiedzin:  28 035  

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl